Liniowe urządzenie do zakręcania non-stop – bez zatrzymywania opakowań, dzięki czemu wyeliminowaliśmy ryzyko rozchlapywania, uzyskując też dużą wydajność (do 50 szt. /min. dla wąskich opakowań dla 2 głowic).
Oprócz klasycznych nakrętek typu twist-off, możliwość zakręcania nakrętek pull-push oraz flip-topów. Łatwe przezbrojenie (pasy i łatwo zmienne elementy formatowe: grippery i ślizgi na paskach).

Wyzwanie

Wyzwanie, przed jakim stanęliśmy było związane przede wszystkim z (szklane opakowania o poj. 750 ml i 400 ml):

 • materiał i kształt opakowania:
  owalny szklany słoik – twardy, niepoddający się naciskowi pasów prowadzących, powodując ich rozpychanie i “luzy”. Owalny (obły) kształt powodował ustawianie się opakowania w dowolnej orientacji, utrudniając tym samym powtarzalny wjazd i prowadzenia w pasach.
  Szklane opakowanie oznacza również różne tolerancje wymiarów: czasem 2 mm szersze, wyższe, czasem węższe.
 • problem z weryfikacją obecności nakrętki: różnica w tolerancji szkła była tak duża, że czujnik widełkowy nie był w stanie rozpoznać, czy opakowanie jest zakręcone, czy nie (przepuszczał opakowania bez nakrętki, ponieważ miały taką samą wysokość, jak opakowania zakręcone).
 • miękkie, delikatne zakrętki:
  cienki, wiotki plastik, który przy zastosowaniu tradycyjnego zakręcania (gripper chwytający nakrętkę po bokach) odkształcałby się podczas pobierania.

Rozwiązania:

 • doposażyliśmy maszynę w czujnik światłowodowy, który rozróżnia kontrast (sprawdza obecność nakrętki), natomiast czujnik widełkowy weryfikuje krzywo zakręcone słoiki.
 • Pas prowadzący został wyłożony elastyczną gąbką, dzięki czemu ugina się punktowo, w zależności od tolerancji rozmiarów opakowania. Pas prowadzący działa też jak pozycjoner, zapewniając tym samym powtarzalne prowadzenie opakowań.
 • gripper w Z9 został wyposażony w podciśnieniową ssawkę – nie tyle chwytającą nakrętkę z podajnika, co zasysającą całą jej powierzchnię

Jeśli jesteś zainteresowany podobnym rozwiązaniem, skontaktuj się z naszym działem handlowym.

Poniżej znajdziesz galerię zdjęć z działania zakręcarki nadążnej Z9.