Wytwarzanie kosmetyków cechuje się bardzo wysokimi wymaganiami jeśli chodzi o proces produkcji kosmetyków. Dotyczą one głównie zachowania sterylności pomieszczeń, w których produkowane są kosmetyki oraz powtarzalności wynikającej z ich odpowiedniego składu. Wymagania te sprawiają, że produkty kosmetyczne są bezpieczne w użyciu.

Spis treści:

Produkcja kosmetyków – czym się wyróżnia?

Przemysł kosmetyczny nieustannie się rozwija, dlatego nikogo nie powinno dziwić to, że producenci stale poszerzają swoją ofertę, wprowadzając do niej bardziej zróżnicowane produkty. Oferowanie coraz wyższej jakości produktów ma bezpośrednie przełożenie na konieczność wprowadzania usprawnień w procesie ich produkcji. Ciągle zwiększają się też wymagania prawne dotyczące zarówno samego wytwarzania kosmetyków, jak i gotowych produktów. 

Z punktu widzenia produkcji kosmetyków, bardzo ważne są wysokie standardy czystości, czyli szeroko pojęta higiena. Dotyczy ona nie tylko samego procesu wytwarzania, ale wręcz całego zakładu produkcyjnego. Pod kątem czystości regularnie sprawdzane są zarówno pomieszczenia fabryki jak i urządzenia do produkcji kosmetyków, ale również pracownicy oraz materiały startowe, czyli surowce i opakowania. Zakłady przygotowują specjalne plany higieniczne, które określają dopuszczalne limity oraz algorytmy postępowania na wypadek ich przekroczenia.

Niezwykle ważne jest również utrzymywanie założonej specyfiki składu produktu. Wymieszanie składników w nieodpowiednich proporcjach grozi nie tylko poważnymi stratami finansowymi dla firmy, związanymi z koniecznością wycofania całej partii produktu, ale również może być potencjalnie niebezpieczne dla klientów, jeśli kosmetyki o niewłaściwym składzie opuściłyby teren zakładu. 

Aby uniknąć tego typu sytuacji, fabryki posiadają własne laboratoria, które badają każdą partię produktów pod kątem ich zgodności ze specyfikacją danego kosmetyku. Wymagania nie omijają też pracowników. Muszą być oni odpowiednio przeszkoleni pod kątem przestrzegania przepisów dotyczących czystości oraz higieny. Personel powinien też posiadać odpowiednią wiedzę dotyczącą tego, na czym polega produkcja kosmetyków oraz kontrolowania jej jakości.

Potwierdzeniem tego, że producent dąży do spełnienia tych wszystkich wymagań, jest uzyskanie certyfikatu ISO 22716. Jest to norma określająca dobre praktyki w produkcji kosmetyków, których zachowanie sprawia, że finalny produkt jest zgodny ze specyfikacją, partie są jednorodne a ryzyko ich wymieszania się, jest wyeliminowane.

Urządzenia do produkcji kosmetyków – najlepsze rozwiązania

Aby możliwe było spełnienie wszystkich wymienionych wcześniej warunków, konieczne są odpowiednie urządzenia do produkcji kosmetyków. Tylko wykorzystując najwyższej klasy maszyny, producent będzie w stanie uzyskać certyfikat ISO 22716. Dlaczego właściwe wyposażenie procesowe jest tak istotne, jeśli chodzi o to, jak produkować kosmetyki?

Tylko wysokiej jakości sprzęt będzie w stanie spełnić wyśrubowane normy dotyczące kosmetyków. Chodzi tu zwłaszcza o zachowanie wspomnianej już wcześniej zgodności produktu z jego specyfikacją. Najwyższej jakości urządzenia do produkcji kosmetyków pozwalają również na łatwe utrzymanie całej linii produkcyjnej w czystości. Mowa tu np.  o braku trudnych do wyczyszczenia zakamarków czy konstruowanie wyposażenia procesowego w taki sposób, by pod maszynami  można było w łatwy sposób wyczyścić podłogę. 

Jakiego rodzaju maszyny wykorzystuje produkcja kosmetyków? Pierwszym etapem jest wytwarzanie samego produktu kosmetycznego. Wykorzystywane są do tego np. mieszalniki homogenizujące. Służą one zarówno do produkcji kosmetyków kolorowych, jak i pielęgnacyjnych. Pojemność takiego urządzenia to w zależności od modelu od 20 do 2500 litrów. 

W drugim etapie produkcji gotowy kosmetyk jest konfekcjonowany. Co to oznacza? Precyzyjne dawkowanie do opakowań jednostkowych oraz późniejsze ich zamykanie, etykietowanie oraz umieszczanie w opakowaniach zbiorczych. 

Rozwiązania stosowane na tym etapie produkcji znajdziesz w ofercie firmy Unilogo. Jednym z nich jest linia Cosmoline 40, która służy do nalewania, zakręcania oraz etykietowania płynnych produktów kosmetycznych. Stanowi ona uniwersalne wyposażenie procesowe, które jest w stanie współpracować z wieloma różnymi kształtami opakowań. Sprawdzi się równie dobrze zarówno w dozowaniu mydeł czy szamponów, jak i emulsji i toników. Wydajność linii Cosmoline 40 to 30-40 szt./min.

Innym produktem służącym do konfekcjonowania wyrobów kosmetycznych jest linia Creamline 30. Służy ona do dozowania i zakręcania opakowań z płynami o bardzo dużej gęstości, takich jak np. kremy. Jej dużą zaletą jest możliwość dozowania nawet bardzo niewielkiej dawki płynu rzędu 5 ml. Linia Creamline 30 jest w stanie pracować z wydajnością 30 szt./min.

Produkcja kosmetyków – zmiana oferty a maszyny

Jak wspomnieliśmy już na samym początku, branża kosmetyczna cały czas prężnie się rozwija. Z tego powodu zachodzi duża rotacja w ofercie firm produkujących kosmetyki: część z nich znika ze sklepów, a część pojawia się w nowych wariantach pojemnościowych. Co w sytuacji, w której kosmetyk produkowany na danej linii jest wycofywany z rynku lub zmienia się jego opakowanie? Czy w takim wypadku całe wyposażenie procesowe służące do jego produkcji musi zostać zezłomowane?

Na szczęście producenci maszyn zdają sobie sprawę z tego, że rynek produktów kosmetycznych jest dynamiczny i w większości przypadków możliwe jest dopasowanie linii na potrzeby nowego kosmetyku.

Niektóre linie zostały wręcz zaprojektowane z myślą o produkcji krótkich serii i częstych zmianach, wytwarzanego na nich produktu. Doskonałym przykładem jest tu wspomniana wcześniej linia Cosmoline 40. Dzięki dogłębnie przemyślanemu procesowi projektowania linii, jej przezbrojenie na produkcję innego rodzaju opakowań trwa mniej niż 30 minut i nie są do niego potrzebne żadne narzędzia.

Urządzenia do produkcji kosmetyków – podsumowanie

Produkcja kosmetyków ma wiele specyficznych wymagań, których nie spotyka się w innych branżach przemysłu. Mowa tu m.in. o rygorystycznych wymogach dotyczących szeroko pojętej czystości oraz higieny produkcji. Musi je spełniać również wyposażenie procesowe służące do produkcji kosmetyków. Dobre praktyki produkcyjne dotyczące wytwarzania wyrobów kosmetycznych zostały ujęte w normie ISO 22716. Producenci, którzy przestrzegają zawartych w niej zasad, mogą starać się o uzyskanie certyfikatu ISO.

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem linii służącej do produkcji kosmetyków, to zapraszamy Cię do skorzystania z formularza kontaktowego na naszej stronie. Nasi eksperci z pewnością odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego dla Twojej firmy urządzenia do produkcji kosmetyków. Jeżeli w ofercie standardowych produktów naszej firmy nie znajdziesz linii o odpowiednich parametrach, to z przyjemnością opracujemy spersonalizowane rozwiązanie dopasowane do Twojego produktu.