Urządzenie może łączyć kilka funkcji przez co charakteryzuje się dużą uniwersalnością. Dozowane mogą być produkty o niskiej lepkości (do 3000 cP), np. toniki, szampony, mydła, wody po goleniu, itp.

Wyzwania:

Z uwagi na specyfikę zastosowania, wyzwanie przed jakim stanęliśmy projektując urządzenie związane było z produktem, jak i z opakowaniem:

 • Opakowanie: Szklane flakony z bardzo małą średnicą otworu wejściowego (5mm) – pomimo to udało nam się osiągnąć zakładaną wydajność: 2500szt/h. 4 wylewki, które zastosowaliśmy są zakończone cienką rurką, która mieści się w niewielkiej średnicy otworu i samocentrującą teflonową tulejką, która idealnie przylega do szyjki butelki ułatwiając wprowadzenie rurki nalewającej do środka. Z uwagi na specyfikę produktu, rurka dozująca wprowadzana jest w dodatkowej osłonie, której zadaniem jest odsysanie piany. Taki zintegrowany system dozowania chemii nie tylko minimalizuje pienienie się produktu, ale skraca czas dozowania przez co zwiększa wydajność.
  Na każdej wylewce możemy ustawiać dozę, dolewając stopniowo do każdego flakonu zaprogramowaną ilość płynu. Pozwala to precyzyjnie kontrolować proces napełniania flakonu, zarówno uniknąć spienienia się produktu, jak i zapobiec wytwarzaniu nadmiernego ciśnienia i wychlapywaniu płynu z butelki.
 • Produkt (duża zawartość alkoholu):
  problem z oparami alkoholu podczas produkcji, ryzyko zalania obszaru roboczego i przedostania się płynu pod blat powodując zalanie i uszkodzenie urządzenia, ryzyko odbarwienia standardowej obudowy z poliwęglanu przez alkohol.

 

Rozwiązanie:

 • zastosowaliśmy wentylację zamkniętego obszaru roboczego (pod drzwiami została zachowana przerwa, a obudowa jest odkryta od góry, z zapewnieniem dostępu do wentylacji w fabryce Klienta).
 • wszystkie elementy konstrukcyjne przechodzące przez blat, elementy układu napędowego, przewody elektryczne oraz pneumatyczne zostały hermetycznie uszczelnione, eliminując ryzyko zalania
 • aby wyeliminować ryzyko odbarwień zastosowaliśmy szkło klejone (zamiast poliwęglanu)

 

Multifunkcyjność i uniwersalne zastosowanie: chcieliśmy na tym samym urządzeniu udostępnić Klientowi możliwość dozowania zarówno perfum, jak i substancji o zwiększonej lepkości, np. żele pod prysznic, szampony, toniki itp.

 • Dzięki zastosowaniu zbiornika ciśnieniowego finalnie maszyna obsługuje produkty o lepkości do 3000 cP.

 

Dużym wyzwaniem konstrukcyjnym było zamknięcie całości procesu produkcji (nalewanie, krępowanie, zamykanie) w małym kompaktowym urządzeniu (maszyna ma 2,5 m długości i mieści tylko 30 gniazd formatowych łącząc w sobie wszystkie funkcje dużej linii produkcyjnej).

 • Udało się to dzięki zastosowaniu jednego napędu centralnego schowanego pod hermetycznie uszczelnionym blatem roboczym.

 

Jeśli jesteś zainteresowany podobnym rozwiązaniem, skontaktuj się z naszym działem handlowym.