Z każdym rokiem coraz więcej linii produkcyjnych poddawanych jest robotyzacji. Mowa tu nie tylko o nowo powstających liniach, ale również takich, które działają już od dłuższego czasu. Bardzo często są one modernizowane z wykorzystaniem nowoczesnych robotów przemysłowych, które pozwalają m.in. obniżyć koszty produkcji i podnieść jej wydajność.

Spis treści:

Automatyka przemysłowa i zrobotyzowane linie produkcyjne – co to?

Aby funkcjonowanie całej linii produkcyjnej, w której skład wchodzą różnego rodzaju urządzenia, było możliwe, konieczne są zaawansowane systemy sterowania. To dzięki nim maszyny mogą pracować z minimalnym udziałem człowieka lub nawet przy jego braku. Tym właśnie zajmuje się automatyka przemysłowa – automatyzacją procesów produkcji. W dzisiejszych czasach, w których produkujemy coraz więcej i coraz szybciej, ta dziedzina inżynierii nieustannie się rozwija i obejmuje swoim zasięgiem różne gałęzie przemysłu – od branży spożywczej po przemysł automotive.

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje robotyzacja linii produkcyjnych. Są to linie, w których skład wchodzą roboty przemysłowe. Pozwalają one nie tylko na przyspieszenie całego procesu produkcyjnego, ale również podniesienie jakości produkcji poprzez precyzję i powtarzalność robotów, która jest nieosiągalna dla człowieka. Dobrym tego przykładem są roboty przemysłowe wykorzystywane przy spawaniu karoserii w przemyśle automotive.

Robotyzacja systemów produkcyjnych znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Roboty przemysłowe to wielozadaniowe maszyny, które mogą być wyposażone w różnego rodzaju narzędzia, co pozwala im na wykonywanie zróżnicowanych zadań.

Zalety zrobotyzowanych linii produkcyjnych

Jedną z głównych zalet robotów w liniach produkcyjnych jest podniesienie wydajności całego procesu produkcyjnego. Roboty się nie męczą i nie potrzebują przerw. W dodatku niektóre z nich poruszają się z prędkościami nieosiągalnymi dla człowieka. Szybkość, z jaką może działać robot przemysłowy, jest rzecz jasna uzależniona od wielu różnych czynników takich jak np. typ konstrukcji robota oraz masa zainstalowanego na nim oprzyrządowania.

Kolejną zaletą, którą mają roboty w liniach produkcyjnych, jest ich precyzja i powtarzalność ruchów, którą zachowują pomimo dużych prędkości, z którymi często się poruszają. Dzięki temu prawdopodobieństwo popełnienia przez robota błędu jest niemalże zerowe. Wpływa to bezpośrednio na obniżenie kosztów produkcji, ponieważ na linii powstaje mniej wadliwych produktów, które nie mogą opuścić fabryki i muszą zostać zniszczone.

Roboty przemysłowe to urządzenia wielofunkcyjne, które mogą wykonywać wiele skomplikowanych zadań zgodnie z tym, jak zostały zaprogramowane. Dzięki swojemu szerokiemu zakresowi ruchów roboty w liniach produkcyjnych mogą wykonywać wiele czynności jedna po drugiej. W przypadku standardowych linii wyposażonych w proste układy mechaniczne taka uniwersalność jest niestety nieosiągalna.

Roboty w liniach produkcyjnych to w końcu zwiększone bezpieczeństwo procesu produkcyjnego. Roboty przemysłowe mogą pracować w warunkach, które są wysoce szkodliwe dla człowieka. Świetnym przykładem są roboty wykorzystywane w przemyśle automotive w procesie spawania oraz malowania. W jednym i drugim wypadku roboty pracują w środowisku, w którym znajdują się opary trujące dla człowieka.

Zrobotyzowana linia produkcyjna najczęściej jest zamknięta w „klatce” stworzonej ze specjalnych paneli ogrodzeniowych. Klatka wyposażona jest zwykle w zamek bezpieczeństwa. Jeżeli operator lub inna osoba chce dostać się do wnętrza ogrodzenia, to musi wcześniej ten zamek odblokować, co sprawia, że cała linia natychmiast się zatrzymuje tak, by znajdujący się w klatce człowiek był bezpieczny.

Wyjątek w tej kwestii stanowią roboty stworzone do pracy wspólnie z człowiekiem. Są to tzw. coboty, które poruszają się z niskimi prędkościami (maksymalnie 250 mm/s) tak, by nie były w stanie wyrządzić współpracującym z nimi ludziom poważnej krzywdy. Roboty współpracujące wyposażone są dodatkowo w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które analizują przestrzeń dookoła robota i zatrzymują jego ramię natychmiast, gdy wykryją możliwość kontaktu z człowiekiem.

Zrobotyzowana linia produkcyjna – zastosowanie

Automatyka przemysłowa oraz roboty w liniach produkcyjnych znajdują obecnie zastosowanie w wielu rodzajach przemysłu. Pomimo tego, że koszt zakupu linii zrobotyzowanej jest znacznie wyższy od linii, w której wykorzystuje się konwencjonalne rozwiązania, to jednak coraz więcej firm jest zainteresowanych zakupem linii wyposażonej w robota.

Roboty przemysłowe wykorzystywane są obecnie m.in. do zadań, które są dla człowieka wyjątkowo monotonne takie jak np. skręcanie elementów ze sobą lub sortowanie produktów. W ten sposób operator może zająć się bardziej wymagającymi zadaniami, które nie wymagają długotrwałego wykonywania raz za razem tych samych ruchów.

Roboty w liniach produkcyjnych wykorzystuje się również do wykonywania czynności, które wymagają użycia dużej siły i narażają w ten sposób zdrowie operatora. Mowa tu m.in. o załadunku części na linię, ich rozładunku oraz paletyzacji gotowych wyrobów. Roboty biorą również udział w procesie wytwarzania części, obsługując maszyny do obróbki CNC.

Wspomnieliśmy już wcześniej o tym, że roboty znajdują również zastosowanie w pracach, które narażają zdrowie człowieka ze względu np. na kontakt ze szkodliwymi substancjami. Robot sprawdzi się również wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża dokładność, powtarzalność ruchów oraz szybkość działania. Jeżeli nie wiesz, czy w przypadku Twojego procesu produkcyjnego sprawdzą się roboty przemysłowe, to zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą firmy UNILOGO oraz naszymi dotychczasowymi realizacjami.

Zrobotyzowane linie produkcyjne – podsumowanie

Można z całą pewnością powiedzieć, że zrobotyzowane linie produkcyjne oraz automatyka przemysłowa to teraźniejszość, oraz przyszłość każdego nowoczesnego procesu produkcyjnego. Pomimo tego, że początkowy koszt zakupu robota jest zwykle stosunkowo wysoki, to po zsumowaniu jego wszystkich zalet  nietrudno jest dojść do wniosku, że roboty w liniach produkcyjnych to rozwiązanie, które po prostu się opłaca.

Robot przemysłowy to maszyna, która charakteryzuje się niezwykłą precyzją oraz powtarzalnością ruchów. Dzięki temu nie popełnia on błędów, które powodują, że linię produkcyjną opuszczają wadliwe produkty. Pomimo dużej dokładności roboty cechują się również wysoką wydajnością i szybkością pracy. Odpowiedni robot sprawdzi się też we współpracy z człowiekiem. Musi być on jednak wyposażony w odpowiednie systemy bezpieczeństwa.

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem zrobotyzowanej linii produkcyjnej lub masz wątpliwości co do tego, czy tego rodzaju rozwiązanie sprawdzi się w przypadku Twojego przedsiębiorstwa, to zapraszamy Cię do skorzystania z formularza kontaktowego na naszej stronie. Nasi eksperci z pewnością rozwieją Twoje wszelkie wątpliwości i pomogą w wyborze najlepszego dla Twojej firmy rozwiązania.