Produkcja perfum polega na tworzeniu zapachów, które następnie są pakowane i sprzedawane jako perfumy. Proces produkcji perfum jest procesem złożonym, który obejmuje wiele etapów i technologii.

Spis treści:

Produkcja perfum – na czym polega?

Przemysł perfumeryjny to globalny rynek o wartości 60 miliardów dolarów, który wciąż rośnie w stałym tempie. Perfumy są tworzone przy użyciu wielu różnych składników i procesów, od naturalnych esencji do syntetycznych substancji chemicznych.

Wytwarzanie perfum to niezwykle złożony proces składający się z wielu etapów. Proces produkcji pojedynczych perfum może trwać miesiące, a nawet lata. Na każdym z jego etapów kładzie się duży nacisk na kontrolę jakości oraz dokładność, ponieważ jedynie w ten sposób można uzyskać najwyższej klasy produkt końcowy, który może trafić do klientów i przynieść producentowi zysk.

Jak powstają perfumy? Cały skomplikowany proces produkcji można podzielić na dwa główne etapy. W pierwszym z nich prowadzi się prace koncepcyjne oraz badania. To właśnie wtedy producent perfum decyduje się na stworzenie nowego zapachu oraz przystępuje do opracowania jego receptury. Długotrwałe badania i próby determinują to, jakie składniki zostaną użyte do produkcji danego zapachu oraz jakie będą ich proporcje.

Sama koncepcja perfum rodzi się bardzo często na podstawie badań, dzięki którym producent wie, jakie nuty zapachowe odpowiadają klientom w obecnych na rynku produktach. Dzięki temu producent tworzy nowy zapach w odpowiedzi na wymagania konsumentów, co już na starcie w pewien sposób gwarantuje mu dobrą odpowiedź rynku na wprowadzenie nowego produktu.

Drugi etap polega na zapewnieniu surowców i komponentów do produkcji nowych perfum, zakupie odpowiednich maszyn, zaprojektowaniu procesu produkcyjnego oraz logistyce i zapewnieniu perfumom rynku zbytu.  Jeżeli chodzi o materiały, to najczęściej w produkcji perfum wykorzystuje się różnego rodzaju olejki, alkohole oraz estry.

Technologia produkcji perfum

Po zakończeniu prac koncepcyjnych i przygotowań do produkcji można przystąpić do wytwarzania nowych perfum. Sam proces produkcyjny można podzielić na kilka głównych etapów. Są to: pozyskiwanie zapachów do perfum, mieszanie składników oraz konfekcjonowanie, czyli umieszczanie gotowych perfum w opakowaniach jednostkowych i zbiorczych.

Właściwy proces produkcji perfum zaczyna się od pozyskania składników zapachowych koniecznych do stworzenia nowego zapachu. Składniki dzieli się na ogół na te pochodzenia naturalnego i syntetyczne. Zapachy naturalne to materiały pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Z kolej składniki syntetyczne powstają w warunkach laboratoryjnych i stanowią alternatywę dla tych naturalnych, mającą wpływ na mniejszy koszt produkcji perfum.

W przypadku składników pochodzenia naturalnego zapach należy z nich najpierw wydobyć. Dokonuje się tego przy użyciu kilku różnych technik. Proces wydzielania nut zapachowych polega na usuwaniu olejków eterycznych z naturalnych źródeł, takich jak zioła lub kwiaty. Najczęstszą metodą jest destylacja z parą wodną, w której para wodna przechodzi przez materiał roślinny, aby uwolnić olejki eteryczne. Para wodna skrapla się na fazę wodną i olejową, która może być oddzielona przez destylację.

Zapachy konieczne do wytworzenia perfum mogą być również pozyskiwane za pomocą wielu innych technik. Należy do nich m.in. wyciskanie i wytłaczanie olejków z naturalnych składników, ekstrakcja rozpuszczalnikowa, metoda enfleurage wykorzystująca tłuszcz lub maceracja, czyli moczenie materiału w wodzie o temperaturze pokojowej.

Wiesz już, w jaki sposób pozyskiwane są składniki, z których wytwarzane są perfumy. Produkcja tych wyrobów na kolejnym etapie polega na łączeniu ze sobą poszczególnych zapachów, czyli na mieszaniu składników. Na etapie projektowania zapachu, mieszanie jest bardzo złożonym procesem składającym się z wielu prób, mających na celu uzyskanie pożądanego zapachu i dobranie odpowiednich proporcji.

Ostatnim etapem produkcji jest dozowanie gotowych perfum do opakowań jednostkowych i zamykanie ich. Zajmują się tym zwykle specjalne urządzenia, takie jak np. nalewarka i zamykarka Perfumline 50 od Unilogo. Maszyny tego typu przystosowane są do współpracy z najczęściej stosowanymi w perfumach zamknięciami, czyli atomizerami, micro-sprayami itp. Cechują się również wysoką precyzją, dzięki czemu za każdym razem do opakowania trafia taka sama ilość produktu.

Opakowania a produkcja perfum

Wyjaśniliśmy już, na czym polega technologia produkcji perfum. Niemniej ważne od ich zapachu jest również opakowanie, w którym zostaną dostarczone do klienta. Dlatego producenci zwracają szczególną uwagę na design butelki oraz opakowania, w którym zamknięte zostaną perfumy. Produkcja butelek i kartoników stanowi istotny aspekt całego procesu wytwarzania zapachów, dlatego trzeba ją wziąć wcześniej pod uwagę.

Opakowanie powinno być przemyślanie nie tylko pod kątem estetyki, ale również być funkcjonalne i praktyczne. Zarówno olejki, z których są wytwarzane, jak i gotowe perfumy dłużej zachowują swoje właściwości w ciemnych opakowaniach. Dlatego najczęściej producenci decydują się na umieszczanie swoich wyrobów w szklanych, koloryzowanych flakonikach.

Pod kątem estetyki na opakowaniu bardzo często umieszcza się elementy, które w jakiś sposób nawiązują do zapachów użytych do produkcji perfum lub innego rodzaju dekoracje, mające na celu zapewnić spójne doznania klientowi końcowemu. Niektóre perfumy posiadają też specjalne, przykuwające wzrok zamknięcia lub dodatkowe zawieszki.

Ważny jest również właściwy projekt etykiety produktu. Powinna być ona nie tylko informacyjna, ale też przykuwać uwagę konsumenta. Należy jednak pamiętać o tym, że estetyka nie powinna zdominować projektu etykiety w taki sposób, by elementy ozdobne nie utrudniały odczytania najważniejszych informacji o produkcie.

Produkcja perfum. Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego tekstu wiesz już trochę więcej na temat tego, jak powstają perfumy. Przypomnijmy, że cały proces rozpoczyna się od opracowania koncepcji zapachu. Następnie specjaliści opracowują odpowiednią recepturę perfum, mieszając ze sobą różne składniki zapachowe. Mogą to być zarówno składniki naturalne, jak i syntetyczne, które obniżają koszt produkcji perfum.

Po opracowaniu odpowiedniego składu perfum producent może przejść do planowania procesu produkcyjnego. Etap ten obejmuje zabezpieczenie dostaw surowców, opakowań, zakup odpowiednich maszyn oraz całą logistykę związaną z magazynowaniem, oraz dystrybucją gotowych wyrobów.

Jeżeli aktualnie poszukujesz maszyn do produkcji perfum lub może potrzebujesz modernizacji swoich starych urządzeń do zachęcamy Cię do skorzystania z usług firmy Unilogo. Za pomocą formularza kontaktowego możesz w szybki i łatwy sposób skontaktować się z zespołem naszych ekspertów, którzy pomogą Ci w wyborze rozwiązania najlepszego dla Twojej firmy.