W większości linii produkcyjnych ostatnim etapem wytwarzania jest paletyzacja towarów. Czym jest ten proces i jakie niesie za sobą zalety?

Spis treści:

Paletyzacja – co to jest?

Paletyzacja to nazwa operacji obejmującej układanie towaru na palecie lub innego rodzaju opakowaniu zbiorczym. Jeszcze do niedawna proces paletyzacji przeprowadzany był ręcznie przez pracowników. Obecnie, zwłaszcza w przypadku dużych przedsiębiorstw czy magazynów, zaczyna dominować automatyczna paletyzacja, która najczęściej wykonywana jest przez roboty przemysłowe.

Paletyzacja stanowi ostatnią część niemalże każdego procesu produkcyjnego. W procesie paletyzacji, gotowe wyroby przygotowywane są do magazynowania oraz dalszego transportu. Dlatego cała operacja musi być wykonana w taki sposób, by spakowane towary zostały należycie zabezpieczone przed uszkodzeniem lub innego rodzaju zdarzeniem, mającym negatywny wpływ na ich jakość.

Zrobotyzowane systemy paletyzacji zaczynają dominować na rynku, ponieważ sam proces układania towarów na palecie lub w opakowaniach zbiorczych polega na długotrwałym wykonywaniu powtarzalnych ruchów przez pracowników. Tego rodzaju operacje w pierwszej kolejności podlegają zawsze automatyzacji, ponieważ po pierwsze można ją szybko i łatwo przeprowadzić, a po drugie umożliwiają przekierowanie pracowników zajmujących się do tej pory pakowaniem do innych, bardziej wymagających zadań.

Ręczna paletyzacja towarów niesie ze sobą ryzyko pojawienia się błędów, ponieważ ruchy człowieka nigdy nie są tak dokładne, jak robota. Niewłaściwe ustawienie wyrobów na palecie może w prosty sposób doprowadzić do ich uszkodzenia a w ostateczności nawet do stworzenia zagrożenia na skutek np. spadnięcia towarów z palety.

Ręczne pakowanie nawet pozornie lekkich towarów jest niezwykle męczące dla pracowników zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Wykonywanie powtarzalnych ruchów szybko prowadzi do znużenia, a dźwiganie opakowań o nawet niewielkiej masie staje się niezwykle obciążające dla pleców i stawów, jeżeli tego typu czynność wykonuje się nawet kilkaset razy dziennie. Dlatego też pracownik pakujący towary musi dość często robić sobie przerwy w pracy w trosce o własne zdrowie.

Automatyczna paletyzacja – zalety

Rozwiązaniem wszystkich wymienionych wyżej problemów z ręczną paletyzacją jest zautomatyzowany system paletyzacji. Co prawda początkowy koszt zakupu robota przemysłowego do pakowania towarów może wydawać się wysoki, ale w przypadku większych firm produkcyjnych i magazynów, jest to inwestycja, która bardzo szybko się zwróci.

Jakie są zatem główne zalety paletyzacji automatycznej? Nawiązując do tego, o czym wspominaliśmy we wcześniejszej części tekstu to z pewnością mniejsze zagrożenie zdrowia pracowników. Wielokrotne wykonywanie tych samych ruchów oraz przenoszenie nawet tych cięższych towarów nie robi na robocie przemysłowym absolutnie żadnego wrażenia. Robot paletyzujący nie potrzebuje też koniecznych dla zdrowia pracownika przerw.

Automatyczna paletyzacja może też odbywać się w warunkach, w których ciężko jest pracować człowiekowi. Mowa tu, chociażby o dużym zapyleniu pomieszczenia, w którym odbywa się paletyzacja, jego niewłaściwym oświetleniu lub nawet całkowitym braku światła. Oczywiście czasami system paletyzacji może ulec awarii, ale zdarza się to o wiele rzadziej niż np. choroba jednego z pracowników.

Zastosowanie robotów przemysłowych znacząco podnosi też rzecz jasna wydajność paletyzacji. Odpowiednio zabezpieczona wygrodzeniem maszyna może wykonywać ruchy z szybkością nieosiągalną dla człowieka. Dzięki dużemu udźwigowi może też np. układać pełną warstwę palety w jednym ruchu, co również znacząco podnosi szybkość procesu pakowania.

System paletyzacji – jaki wybrać?

Wiesz już, czym jest paletyzacja oraz jakie korzyści niesie za sobą jej automatyzacja. Jak jednak wybrać właściwy rodzaj urządzenia paletyzującego, który najlepiej sprawdzi się w układaniu konkretnego rodzaju towaru na palecie lub w opakowaniu zbiorczym?

Zanim zdecydujesz się na dane rozwiązanie, dogłębnie przeanalizuj jakiego rodzaju wyrobów będzie dotyczyć paletyzacja. Co to oznacza? Weź pod uwagę kształt opakowań, ich gabaryty oraz masę. Ogromne znaczenie ma również docelowa wydajność całej linii oraz powierzchnia, na której można zainstalować paletyzator. Wszystkie te czynniki pozwolą wybrać odpowiedniego robota paletyzującego i wskażą, w jaki sposób należy zaprojektować jego chwytak.

W przypadku stanowisk paletyzujących najczęściej wykorzystuje się w nich klasyczne roboty przegubowe. Wiąże się to z ich podstawowymi zaletami, którymi są duży zasięg, udźwig oraz uniwersalność zastosowania. Z odpowiednim chwytakiem robot przegubowy jest w stanie przenosić niemal każdy rodzaj towaru, dlatego też urządzenia tego typu znajdują zastosowanie niemalże w każdej gałęzi przemysłu.

Innym często spotykanym sposobem na automatyczną paletyzację, jest zastosowanie robota kartezjańskiego. Podzespoły maszyny można łatwo dobrać do gabarytów i masy różnych produktów, co stwarza dużą swobodę w projektowaniu tego rodzaju urządzenia. Budowa układu kartezjańskiego z chwytakiem jest na ogół tańsza, niż zakup robota przegubowego, ale maszyna tego typu nie oferuje jednocześnie takiej swobody ruchów jak robot. Układ kartezjański doskonale nadaje się do paletyzacji produktów pakowanych w kartony i pudełka.

W ostatnich latach coraz częściej do paletyzacji wykorzystuje się roboty współpracujące. Tego typu urządzenia sprawdzają się doskonale w przypadku układania mniejszych i lżejszych towarów z mniejszą wydajnością. Mogą one pracować z ludźmi a brak specjalnego wygrodzenia, koniecznego w przypadku standardowych robotów sprawia, że roboty paletyzujące mogą być instalowane wszędzie tam, gdzie problemem jest niewielka ilość miejsca.

Paletyzacja towarów. Podsumowanie

Reasumując, ostatnim etapem niemal każdego procesu produkcyjnego jest paletyzacja. Co to za proces i na czym polega? Nazwa ta określa operację układania gotowych wyrobów na paletach lub w opakowaniach zbiorczych. Jeszcze do niedawna, zwłaszcza w przypadku mniejszych firm, pakowaniem towarów zajmowali się ludzie. Obecnie coraz większą popularność zyskuje automatyczna paletyzacja.

Automatyzacja procesu paletyzacji niesie ze sobą wiele zalet. Zastosowanie robota lub układu kartezjańskiego podnosi wydajność całej operacji, pozwala na odciążenie pracowników, dla których wykonywanie powtarzalnych ruchów i przenoszenie opakowań z miejsca na miejsce jest monotonne oraz szkodzi ich zdrowiu. Automatyzacja paletyzacji pozwala również na większą precyzję w układaniu towarów na paletach.

Zastanawiasz się nad zautomatyzowaniem procesu pakowania towarów w Twojej firmie, ale nie jesteś pewien, jakiego rodzaju rozwiązanie spełni Twoje wymagania? Zachęcamy do skorzystania z naszego formularza kontaktowego oraz złożenia zapytania ofertowego. Zespół ekspertów Unilogo pomoże Ci w dobrze najlepszego rozwiązania, dopasowanego do Twojego produktu.