Współcześnie niemalże każda linia produkcyjna, której zadaniem jest napełnianie butelek, wykorzystuje do tego zautomatyzowane urządzenia rozlewnicze. Wpływają one na redukcję kosztów produkcji oraz zwiększenie jej wydajności.

Spis treści:

Napełnianie butelek płynem – charakterystyka nalewarek

Zautomatyzowane maszyny, których zadaniem jest napełnianie butelek płynem, czyli nalewarki, są obecnie integralną częścią każdej linii produkcyjnej, której zadaniem jest rozlewanie produktów do opakowań jednostkowych. Są to bardzo szybkie maszyny, które pracują z wysokimi wydajnościami, ale równocześnie charakteryzują się wysoką dokładnością, dzięki czemu to  butelki czy innego opakowania za każdym razem trafia odpowiednia ilość płynnego produktu.

Nalewarki, zwane również nalewaczkami, mogą być oferowane zarówno jako urządzenia w pełni automatyczne, jak i półautomatyczne. Niezależnie od wariantu, maszyny tego typu odgrywają kluczową rolę w procesie produkcyjnym każdego zakładu zajmującego się produkcją wyrobów płynnych. Zautomatyzowane napełnianie butelek pozwala na usprawnienie procesu nalewania poprzez zwiększenie jego wydajności i obniżenie kosztów produkcji.

Maszyny nalewające mogą współpracować z szeregiem różnego rodzaju opakowań wykonanych z wielu materiałów. Mogą to być zarówno butelki szklane, jak i pojemniki z tworzyw sztucznych oraz tych pochodzących z recyklingu. Dzięki tej uniwersalności nalewarki mogą być szeroko stosowane w różnych gałęziach i branżach przemysłu. Można je znaleźć zarówno w branży spożywczej, jak i kosmetycznej, farmaceutycznej, chemicznej oraz wielu innych, zajmujących się wytwarzaniem produktów płynnych.

Nowoczesne nalewarki umożliwiają błyskawiczne przezbrojenia, czyli zmianę formatu produkcji z jednego wyrobu, na drugi. Przezbrojenie może obejmować m.in. wymianę gniazd formatowych, w których umieszczane są napełniane opakowania. W ten sposób zaprojektowana jest np. linia nalewająca Futureproof 120, oferowana przez firmę Unilogo. Dzięki temu producent może używać jednej linii czy maszyny do produkcji wielu rodzajów produktów, bez konieczności zakupu kolejnych urządzeń produkcyjnych.

Na rynku można znaleźć nalewarki służące do dozowania wielu różnych rodzajów wyrobów płynnych. Mogą to być zarówno substancje o niskiej, jak i wysokiej gęstości. Również zakres lepkości dozowanych płynów jest bardzo szeroki. Niektóre maszyny tak, jak np. linia Hemiline 40 doskonale radzą sobie również z nalewaniem substancji mających skłonność do pienienia się.

Rodzaje nalewarek

Wspomnieliśmy już we wcześniejszym akapicie o podstawowym podziale nalewarek. Są to na ogół urządzenia półautomatyczne lub w pełni samodzielne maszyny umożliwiające zautomatyzowane napełnianie butelek. Oba rodzaje urządzeń różnią się od siebie przede wszystkim sposobem, w jaki dostarczane są do maszyny puste butelki lub pojemniki.

W przypadku nalewaczek półautomatycznych opakowania są wkładane na blat urządzenia przez operatora. Następnie rozpoczyna on cykl nalewania poprzez naciśnięcie przycisku startu. Wtedy nalewaki, w które wyposażone jest urządzenie, opuszczają się i rozpoczynają napełnianie pustych opakowań. Po zakończeniu napełniania nalewaki podnoszą się, a operator wyjmuje z maszyny napełnione pojemniki, po czym rozpoczyna cały cykl od początku.

Jeżeli chodzi o urządzenia automatyczne, to proces nalewania odbywa się w ich przypadku bez udziału operatora. Puste opakowania dostarczane są do maszyny w sposób automatyczny, najczęściej za pomocą przenośnika lub specjalnego podajnika. Nalewarki automatyczne bardzo często zintegrowane są z zakręcarką i etykieciarką, dzięki czemu pojemniki, które wypuszcza taka linia do napełniania butelek, są już gotowe do umieszczenia w opakowaniach zbiorczych.

Napełnianie butelek – rodzaje układów dozujących

Zarówno nalewarki automatyczne, jak i te półautomatyczne mogą być wyposażone w różnego rodzaju układy dozujące. Wybór rodzaju układu dozującego uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju nalewanego płynu, ale również od docelowej wydajności produkcji oraz wymaganej precyzji dozowania substancji.

Bardzo często napełnianie butelek realizowane jest za pomocą układu tłokowego. Składa się on z cylindra oraz tłoka, który porusza się w jego wnętrzu w górę i w dół. W zależności od położenia tłoka, płyn jest albo zasysany ze zbiornika głównego, lub transferowany do dyszy znajdującej się bezpośrednio nad opakowaniem jednostkowym, do którego ma trafić ciecz. Urządzenia tego typu doskonale sprawdzą się w przypadku gęstych produktów branży kosmetycznej, takich jak szampony, mydła oraz kremy.

W przypadku wymaganej większej dokładności dozowania stosuje się układy dozujące wyposażone w przepływomierze. Mierzą one strumień płynu, kontrolując jego właściwości własne, takie jak objętość lub masa transportowanej cieczy. Charakteryzują się one wysoką dokładnością dozowania na poziomie 0,5%. Układy dozujące tego typu wykorzystują głównie przepływomierze masowe lub elektromagnetyczne. Sprawdzają się najlepiej w firmach zajmujących się produkcją wody gazowanej, alkoholi oraz innych rodzajów napojów.

Kolejnym typem układu dozującego, który można spotkać w maszynach nalewających, jest układ ciśnieniowo-przelewowy. Stosuje się go najczęściej w przypadku dozowania cieczy o małej lub średniej wielkości. Niestety nie sprawdzi się on w przypadku produktów z wyższą lepkością, dlatego nalewarki tego typu nie nadają się do dozowania kremów, past itp. Z tego powodu wykorzystuje się je głównie w przemyśle chemicznym, kosmetycznym lub spożywczym.

Zautomatyzowane napełnianie butelek. Podsumowanie

Reasumując, nalewarka jest urządzeniem, bez którego nie może istnieć żadna współczesna linia do napełniania butelek. Nalewarki, zwane również nalewaczkami, dzięki swojej wysokiej precyzji, powtarzalności oraz szybkości działania, w znaczący sposób przyczyniają się co podniesienia wydajności produkcji, a co za tym idzie do maksymalizacji zysków producenta.

Na rynku można spotkać zarówno urządzenia w pełni zautomatyzowane, jak i nalewarki półautomatyczne. W przypadku tych drugich to operator dostarcza puste opakowania i pojemniki do maszyny, które po zakończeniu procesu nalewania muszą zostać przez niego wyjęte z maszyny. W przypadku urządzeń zautomatyzowanych udział operatora w całym procesie jest zbędny. Maszyny tego typu pracują w sposób samodzielny, a udział człowieka ogranicza się jedynie do okazjonalnej kontroli tego, czy proces produkcyjny przebiega poprawnie.

Jeżeli rozważasz aktualnie zakup maszyny nalewającej do swojego zakładu, to zapraszamy Cię do skontaktowania się z firmą Unilogo za pomocą formularza kontaktowego, który możesz znaleźć na naszej stronie. Zapewniamy, że nasz zespół doświadczonych inżynierów dołoży wszelkich starań, by opracować i przedstawić rozwiązanie idealne dla Twojej firmy.