Własny biznes to dla wielu osób spełnienie marzeń. Jednak w wielu branżach wymagany jest duży budżet, a nie każdy początkujący przedsiębiorca takim dysponuje. W takim przypadku dobrym pomysłem może okazać się mała produkcja. Czym właściwie jest mała produkcja? Co warto produkować? 

Spis treści:

Mała produkcja – co to jest?

Mała produkcja to termin używany w odniesieniu do niewielkich, nierzadko jednoosobowych firm produkcyjnych. W zależności od tego, czy i ilu pracowników będzie zatrudnionych w firmie i jakie przychody będzie uzyskiwać, działalność ta może być zdefiniowana jako mikro- lub małe przedsiębiorstwo. Mikroprzedsiębiorca nie zatrudnia więcej niż 10 pracowników, a jego dochód nie przekracza równowartości 2 milionów euro w złotówkach.

Mały przedsiębiorca to ten, kto zatrudnia nie więcej niż 25 pracowników, a roczny obrót netto jest mniejszy niż równowartość 10 milionów euro w złotówkach. Jeśli planujesz rozpocząć produkcję bez zatrudniania jakichkolwiek pracowników, możesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą.

Mała produkcja – od czego zacząć?

Aby Twoja produkcja była opłacalna, musisz przede wszystkim mieć pomysł. To z dobrych pomysłów rodzą się największe biznesy, a także Twoja mała produkcja. Pomysł na biznes bierze się ze znalezienia niszy. Unikatowe produkty, skierowane do wąskiej rzeszy odbiorców często są entuzjastycznie przyjmowane przez konsumentów, których potrzeby nie zostały zaspokojone przez oferty innych firm dostępnych na rynku.  Niemniej jednak nawet mimo sporej konkurencji, nadal możesz osiągnąć sukces na rynku. Dużo zależy także od jakości produktu.

Aby móc tworzyć jakościowe produkty, należy posiadać nie tylko wiedzę i umiejętności z danej dziedziny, ale też posiadać odpowiedni sprzęt i przemyślane zaplecze logistyczne. Efektywne działania mogą być podejmowane nawet na bardzo ograniczonej przestrzeni, jednak należy opracować system działania, który umożliwia sprawne prowadzenie wszystkich etapów produkcji.

Mała produkcja – jaka powinna być, by uznać ją za opłacalną?

Niezależnie od tego, czy prowadzisz jednoosobową działalność, czy wielkie przedsiębiorstwo, rentowność biznesu to podstawa. Mała produkcja wcale nie musi oznaczać małych zysków, jednak aby się opłacała, należy spełnić kilka wymogów, takich jak:

  • oryginalność, innowacyjność produktu;
  • wysoka jakość;
  • niski koszt produkcji wyrobu;
  • niewielka konkurencja;
  • przemyślany, mało skomplikowany sposób organizacji;
  • popyt na produkowane wyroby.

Powodzenie inwestycji wiąże się przede wszystkim z jakością produktu i znalezieniem grupy odbiorców. Będzie to prostsze, jeśli zaoferujesz produkty oryginalne, niszowe. Chociaż, nawet produkując podstawowe produkty, możesz odnieść sukces w branży, jeśli postawisz na jakość i transparentność. Wielu ludzi odchodzi bowiem od masowej produkcji na rzecz małych biznesów oferujących dobrą jakość i autentyczność.

Mała produkcja – co się opłaca? Pomysły na biznes

Mała produkcja może i na początku nie daje ogromnych zysków, ale też nie wymaga dużej inwestycji. Możesz ją rozpocząć nawet w przydomowym garażu! Jednak bez dobrego pomysłu, nie uda się żadna mała produkcja. Co się opłaca produkować w obecnych czasach? Sprawdź nasze propozycje na rozwój własnego biznesu produkcyjnego.

1. Ekologiczne kosmetyki

Naturalne, ekologiczne, wegańskie kosmetyki to świetny pomysł na małą produkcję. Z roku na rok rośnie bowiem świadomość klientów, a dobór kosmetyków staje się nieprzypadkowy i podyktowany nie ceną, a jakością i zrównoważonym procesem produkcji. Wbrew pozorom, produkcja kosmetyków wcale nie jest skomplikowana, a do ich tworzenia można użyć łatwo dostępnych składników.

Funkcjonowanie swojej działalności gospodarczej możesz rozpocząć od prostych produktów i w miarę nabywania doświadczenia, rozszerzać linie produktowe. Aby wystartować w tej branży, będziesz potrzebować jedynie pomieszczenia z dobrą wentylacją i dostępem do bieżącej wody, opakowań i podstawowego sprzętu do odważania i mieszania składników, a także naczyń służących do gotowania, oraz formy. W dalszej perspektywie warto zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt, taki jak linia dozująca, zakręcarka, czy etykieciarka. Automatyzacja produkcji pozwoli na obniżenie jej kosztów jednostkowych, uzyskanie lepszej jakości produkowanych wyrobów i eliminację błędów produkcyjnych.

2. Ekologiczne świece

Pozostając w temacie okołokosmetycznym, nie sposób nie wspomnieć o jednej z najszybciej rozwijających się branż małej produkcji, czyli o świecach. Pomimo tego, że w niemal każdym sklepie można kupić świece zapachowe, to te produkowane ręcznie, z dobrej jakości składników cieszą się największym powodzeniem wśród świadomych klientów. Aby wyróżnić się z tłumu, warto postawić na niestandardowe rozwiązania w postaci oryginalnych kształtów, autorskich mieszanek zapachowych, czy fantazyjnych opakowań.

Do ich produkcji nie potrzebujesz wcale zaawansowanej linii produkcyjnej, wystarczy kilka podstawowych elementów, takich jak knoty, woski, szklane naczynia lub formy, olejki zapachowe, a także garnki i szpatułki.  Tu również możesz wspomóc się technologią i wykorzystać etykieciarki czy zakręcarki.

3. Biżuteria i akcesoria z żywicy epoksydowej

Żywica epoksydowa to materiał, który ma niezwykle szerokie zastosowanie. Często używany jest w branży jubilerskiej, czy do wytwarzania ozdób do wnętrz. Materiał ten daje niezliczone możliwości, więc jest to rewelacyjny pomysł na małą produkcję dla osób kreatywnych i uzdolnionych artystycznie. Do rozpoczęcia produkcji potrzebujesz jedynie żywicy i utwardzacza, różnorodnych pigmentów i dodatków, form, akcesoriów do mieszania i odmierzania i źródła ciepła. Ważne jest, by podczas pracy z żywicą epoksydową stosować akcesoria ochronne, takie jak maska, kombinezon i rękawice. Przy pomocy tego materiału możesz wykonywać biżuterię, naczynia, obrazy, a nawet wykorzystywać ją w meblarstwie.

4. Wegańskie/wegetariańskie posiłki

Pomimo tego, że coraz więcej ludzi deklaruje się jako wegetarianie lub weganie, na rynku brakuje dobrych jakościowo gotowych posiłków i deserów bez produktów pochodzenia zwierzęcego. Smaczne, zdrowe posiłki, z ekologicznych składników w wygodnych słoikach to świetny sposób na mały biznes, który ma ogromną szansę powodzenia. Dodatkowo możesz rozszerzyć go o ciasta, desery, czy słodkie przekąski, które będą odpowiednie dla wegan, a także osób z nietolerancjami, czy alergiami. Taką produkcję możesz prowadzić nawet w swojej kuchni, jednak należy pamiętać, że prowadząc sprzedaż produktów żywnościowych, należy spełnić odpowiednie wymogi sanitarne.

Jeśli chcesz przekuć swoje zainteresowania w prawdziwe pieniądze, to jednym z dobrych sposobów jest mała produkcja. Pomysł na biznes związany z małą produkcją niesie ze sobą stosunkowo niskie ryzyko i całe mnóstwo możliwości rozwoju, dlatego też warto postawić wszystko na jedną kartę i zacząć kreować własne wyroby.

Jednak pomimo tego, że sukces biznesu zależy głównie od tworzących go ludzi, to warto wspomóc się najnowocześniejszymi technologiami, które sprawią, że proces produkcyjny przebiegnie szybciej i bezpieczniej. Zaufaj sprawdzonej marce i zainwestuj w maszyny produkcyjne od Unilogo. Skontaktuj się z naszymi doradcami, aby dobrać najlepsze rozwiązania dla Twojego biznesu.