Mydło w płynie to jeden z najpopularniejszych produktów myjących, który można znaleźć w niemal każdej łazience. Produkcja mydła w płynie może okazać się więc dobrym biznesem! Jak wytwarza się mydło w płynie? Jak wygląda proces produkcji mydła? O czym pamiętać wchodząc w branżę? 

Spis treści:

Mydło w płynie – uniwersalny środek czyszczący

Mydło w płynie jest produktem, który niemal każdy z nas ma w swojej łazience. Można nawet stwierdzić, że na początku pandemii Covid-19 stało się ono produktem pierwszej potrzeby. Pod płynną postacią, mydła znane są od XIX w. Mydło w płynie ma za zadanie przede wszystkim usuwać zabrudzenia, zarazki i bakterie z dłoni, jednak dzięki dodatkowym składnikom, mydło pielęgnuje, nawilża i odżywia skórę.

Mydło w płynie jest detergentem, składającym się ze środków powierzchniowo czynnych i dodatkowych składników. Produkując mydło, można robić to na dużą skalę,  lub robić je w domowych warunkach. Produkcja masowa wymaga użycia profesjonalnych maszyn.

Produkcja mydła w płynie – jak powstaje ten środek czyszczący?

Produkcja mydła w płynie na skalę przemysłową to wieloetapowy proces, który wymaga nie tylko dużej wiedzy, ale też zastosowania najnowszej technologii. Jak powstaje mydło w płynie? 

Krok 1. Receptura 

Produkcja mydła w płynie rozpoczyna się od stworzenia receptury. Mydło w płynie jest tworzone m.in. z wody, surfakantów, które odpowiadają za pienienie się mydła, oraz różnorodnych składników aktywnych, takich jak witaminy, olejki eteryczne, czy ekstrakty. Woda w produkcji mydła odgrywa kluczową rolę. Aby produkt był najlepszej jakości, woda musi być poddana procesowi demineralizacji i uzdatniania.

Krok 2. Badania

Po opracowaniu receptury, mydło w płynie należy przetestować. W laboratorium przeprowadza się badania aplikacyjne oraz aparaturowe. Dopiero po ich pozytywnym wyniku, mydło może zostać wyprodukowane na szeroką skalę.

Krok 3. Mieszalnia

Po przywiezieniu i rozładowaniu potrzebnych surowców następuje naważanie i dozowanie ich do mieszalnika. Proces ten odbywa się automatycznie, przy pomocy maszyn.

Krok 4. Kontrola jakości

Próbka mydła w płynie przygotowanego w mieszalniku trafia następnie do Działu Kontroli Jakości, gdzie sprawdzana jest jakość produktu i zgodność jego parametrów ze specyfikacją. Ocenia się takie cechy, jak: gęstość, barwa, lepkość, zapach, czy Ph. Jeżeli produkt przejdzie kontrolę z pozytywnym wynikiem, można przystąpić do rozlewania go do opakowań. Mydło jest więc transportowane do zbiorników magazynowych, skąd można przelewać produkt do opakowań.

Krok 5. Rozlewnia

Rozlewanie mydła w płynie odbywa się na liniach produkcyjnych. Linie te różnią się ze względu na rodzaj zastosowanego opakowania. Są to standardowe butelki oraz opakowania uzupełniające. Opakowania mogą być produkowane na miejscu lub też przez firmę zewnętrzną. Mydło w płynie jest nalewane do opakowania przez zautomatyzowaną linię dozującą,

Krok 6. Zakręcanie i etykietowanie

Po napełnieniu butelek butelki zostają zakręcone przy pomocy zakręcarki, a etykietę nakleja się przy użyciu etykieciarki.

Krok 7. Kontrola jakości

Zanim produkt trafi do sprzedaży, tuż po zejściu z linii produkcyjnej przeprowadzana jest kolejna kontrola jakości. Jest to wyrywkowa kontrola produktu gotowego, w celu weryfikacji zgodności wyrobu ze specyfikacją.

Krok 8. Magazynowanie i transport

Po kontroli jakości, produkty są pakowane i trafiają do magazynu. Stąd transportowane są do sklepów, gdzie można kupić dane mydło w płynie.

Jak rozpocząć własną produkcję mydła w płynie? O czym należy pamiętać?

Jeśli chcesz rozpocząć produkcję mydła w płynie, musisz nie tylko znać proces produkcji mydła, ale też mieć wiedzę biznesową i marketingową. Na rynku znajduje się bowiem spora konkurencja i aby osiągnąć sukces, musisz mieć szczegółowy plan działania. Poznaj 6 kroków do sukcesu w tej branży.

1. Poznaj rynek

Przed przystąpieniem do produkcji, musisz poznać swoich konkurentów. Sprawdź, jacy producenci mydła w płynie działają na rynku, jakie rodzaje mydła są produkowane, jakie są ich ceny i czy wśród produktów dostępnych na rynku nie brakuje czegoś, co mogłoby stać się Twoją niszą.

2. Zrozum proces

Producenci mydła w płynie, nawet jeśli nie będą uczestniczyć w całym procesie, jakim jest produkcja mydła w płynie, muszą dokładnie znać każdy z jego etapów. Technologia produkcji mydła może bowiem się różnić w zależności od wybranej metody. Jeśli nie jesteś pewien, jaką metodę wybrać, porozmawiaj z producentami maszyn, np. Unilogo, którzy pomogą Ci dobrać odpowiednie produkty z ich asortymentu, które odpowiadają Twoim potrzebom.

3. Stwórz biznesplan i strategię marketingową

Stwórz przejrzysty biznesplan dla swojej firmy. Wypisz wszystkie cele, zasady funkcjonowania firmy, budżet, oraz strategię marketingową. Wymyśl chwytliwą nazwę swojego produktu i zaplanuj, jakie kanały zostaną użyte do promocji produktu. Niezbędnym elementem Twojej komunikacji będzie Internet, a przede wszystkim strona internetowa i social media. Zadbaj o ciekawe i angażujące treści, które przybliżą klientom markę i produkt.

4. Rozpoznaj swoje potrzeby

Sprawdź, jakich maszyn i materiałów potrzebujesz, by rozpocząć produkcję. Zacznij na małą skalę, a wraz z rozwojem firmy przyjdzie czas na większe inwestycje. Kup maszyny zgodne z wydajnością produkcyjną Twojej firmy. Możesz wybrać linie produkcyjne do 40 szt./min. (Unilogo Cosmoline 40), do 60 szt./min. (Futureproof  60), lub do 120 szt./min (Futureproof 120). W przypadku surowców do wyrobu mydła w płynie postaw na wysokiej jakości półprodukty od sprawdzonych dostawców. Wybieraj atrakcyjne wizualnie i łatwe w użytkowaniu opakowania.

5. Zadbaj o stronę prawną

Prowadzenie firmy wymaga zapewnienia sobie całego zaplecza prawnego, by działać legalnie. W przypadku branży kosmetycznej chodzi tu nie tylko o rejestrację firmy, ale też zdobycie wszelkich wymaganych atestów i certyfikatów. Należy również spełnić wymagania lokalowe, aby wytwarzanie mydła w płynie mogło odbywać się zgodnie z wymogami sanitarnymi.

6. Zatrudnij odpowiednich specjalistów

Produkcja mydła w płynie to proces składający się z wielu etapów, który wymaga zaangażowania wielu ludzi – od chemików, którzy zadbają o odpowiednią formulację, przez operatorów maszyn, po osoby odpowiedzialne za pakowanie produktów.

Produkcja mydła w płynie – podsumowanie

Produkcja mydła w płynie to dochodowy biznes, który może przynieść naprawdę dobre zyski. Jednak warto pamiętać, że aby przebić się przez konkurencję, należy tworzyć jakościowe i oryginalne produkty. Nie można zapominać także o technologii. Zaawansowane linie produkcyjne oferowane przez firmę Unilogo umożliwiają zautomatyzowanie procesu dozowania, zakręcania i etykietowania produktów. Jeśli nie wiesz, która linia będzie najlepsza dla Twojego biznesu, skontaktuj się ze specjalistami Unilogo, w celu konsultacji. Wypełnij formularz i umów się na rozmowę w celu przedstawienia oferty.